Kdo je Slovan 1. část

13. ledna 2014 v 14:08 |  Slovan

Už samotné pojmenování "Slovan" je tvořeno pouze kořenem "slovo" .
SLOVANEM se stává ten, kdo je " JE TVOŘEN A TVOŘÍ SLOVEM".

V jednom rozhovoru jeden cizinec vyjádřil, že lidé v Česku nepotřebují tak tvořit společenskou kulturu, protože samotný jejich jazyk je dostatečně kulturní, proto je i tak obtížný a pro zahraničí těžko uchopitelný.

Budeme-li se našim jazykem zabývat více do hloubky, zjistíme, že jeho užívání je pro nás nenahraditelné v různých směrech.

Smysl slova
Skladba jednotlivých slov se vzájemně prolíná a vytváří taková slova, která ve svém významu mají hlubší základ (tkát - setkávat se - postupné vzájemné propojování, proplétání, spojování). Porozumíme-li tomuto základu slova, pochopíme i jeho hloubku. Náš jazyk nás vede k pochopení hlouby skutečnosti, kterou slovy právě vyjadřujeme.

Zvuk slova
Zvuková tvorba hlásek a samohlásek (zvuková vibrace) jednotlivých slov vychází a zvukově ladí s jednotlivými vibracemi lidského těla. Zvuk slova je sladěn s obsahem slova. Například: Samohláska Á je otevřená, vychází ze srdce, tato samohláska tak vibrací srdce posiluje jednotlivá slova - rád, náš, sám, láska, chrám, král, grál)

Použití slova
Poslední složkou slova je jeho použití. Slovan má v sobě to, že umí slova správně používat. Z významu slova "správně" vyčteme kořen "práv- pravda" - tedy "s pravdou". Slovan používá slova pravdivě. Říká to, co si ve skutečnosti myslí a dělá to, co říká. Takový člověk v nás odedávna vyvolával úctu.

Slovan odráží svým slovním projevem svou naprostou jednotu se sebou - se svými myšlenkami, slovy a skutky. Slova zní přes jeho tělo a díky svému tělu může vnímat, když není něco v pořádku, cítí to. Cítí, když něco "neladí".

Jako dědici českého jazyka a jedněmi ze slovanských národů máme volbu, jakou kulturu slova si v sobě udržíme a jak si budeme umět stát za tím, co říkáme. Můžeme naše krásná slova nahrazovat globálními jednoduchými synonymy a tlumit je pasivním přijímáním z mluvy nebo článků v různých médiích. Nebo můžeme začít česká slova vědomě a činnorodě v sobě rozvíjet, hledat jejich základ, jejich sílu a správně je používat.

Slovanská duše bude i dalšími příspěvky, pozvánkami a setkávání lidí podporovat poznávání síly zvuku, síly jazyka, síly člověka.

Oteřené srdce a jasnou mysl Vám přeje Kara.

Na úvodním obrázku je Sámo, ktery se roku 623 ujal vedení slovanského odboje proti Avarům. Pod jeho velením dosáhli Slované úspěchu, proto si ho zvolili za svého vůdce. Sámovu svrchovanost uznávali Slované Čech, Rakouska a Slovenska, centrum jeho moci bylo asi na jižní Moravě. Sámovo panství ještě nebylo státem, bylo to volné kmenové seskupení, které se po jeho smrti (asi 658) rozpadlo. Samo o sobě se nestalo základem nějakého slovanského státu, je však možné, že v jeho jádru, tedy na Moravě, přetrvaly politické tradice, které urychlily vývoj státu v následujících obdobích.
Pramen poznámky:
http://www.moravacizmoravy.estranky.cz/clanky/dejiny-moravy/keltske-a-germanske-osidleni--prichod-slovanu.html

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 elmer elmer | Web | 21. června 2015 v 22:46 | Reagovat

male pujcky do vyplaty 8-O

2 tryggve tryggve | Web | 9. září 2016 v 1:18 | Reagovat

pujcka vsem na auto :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama