Kdo je Slovan 2. část

15. ledna 2014 v 0:06 |  SlovanV první části bylo vysloveno, že Slovanem je ten, kdo "je tvořen a tvoří slovem".

Toto slovo vychází z něj a proudí přes jeho činnost dál do světa, ale nerodí se v něm, nevymýšlí si ho svým vlastním chtěním. Toto Slovo, s kterým Slovan souzní celým svým tělem, přichází z nejvyššího nebeského - vesmírného středu, kde je počátek i konec všeho. Odtud vše vzniká a vše se zde zpátky vrací. Je to prostor Ducha Kristova, který v sobě nese Pravdu - Řád a je naplněný Láskou. Odtud vzešlo na počátku Slovo.

Nalezne-li člověk sám v sobě svůj střed, propojuje se s nebeským středem a projevuje tak na Zemi Krista v sobě přes sebe lidem a všem kolem sebe. Slovan celým svým historickým vývojem obsáhl vše tak, aby sám v sobě mohl najít svůj střed a stát se tak kanálem pro plnohodnotné projevení láskyplné a pravdivé podoby Boha na Zemi. K této schopnosti mu nejen pomohlo postupné míšení s jinými kulturami (keltskou, germánskou, římskou), odkud mohl přijmout to nejlepší, ale pomáhá mu také přírodní krajina česko-slovenská, do které byl v rámci stěhování národů doveden.

Hledáme-li duchovní kořeny Slovanů, nejde je proto již nacházet pouze v přírodní říši, jak je tato představa zobrazována v slovanském pohanství. Také síly přírodí říše nejde od Slovana oddělit, protože z nich vyšel. Slovan - jak ho vnímám v této nové době - je svou historií utvořený člověk, který si může ze všeho vzít to nejlepší a to nejlepší ze sebe může dát a rozvíjet dál pro zachování plnohodnotného života na Zemi - jak v rovině hmotné, tak duševní a duchovní.
Jako potomci Slovanů neseme v sobě všechny předpoklady, abychom v sobě propojili moudrost Země a moudrost Slova.


Slovanská duše se bude i dalšími příspěvky a semináři vracet k původnímu odkazu Ježíše, který Kristova ducha v sobě realizoval a jehož odkaz vytvořil základ pro duchovní nastavení Evropy, tedy i naše duchoví kořeny. Slovanská duše také podporuje poznávání přírodních jevů kolem nás a rozvíjení vztahů ke svému přírodnímu okolí a všem jeho bytostem. Vše je zde ve své pravé podstatě vzájemně propojeno a v jednotě.

Otevřené srdce a jasnou mysl Vám přeje Kara.


Na úvodním obrázku je obraz ze Slovanské epopeje od A. Muchy s názvem KÁZÁNÍ MISTRA JANA HUSA V KAPLI BETLÉMSKÉ (1412) (Kouzlo slova - pravda vítězí). Pramen poznámky:
http://www.reflex.cz/clanek/kultura-archiv/39049/prohlednete-si-kompletni-slovanskou-epopej-o-cem-vlastne-je.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama