Kdo je Slovan 3. část

15. ledna 2014 v 11:55 |  SlovanČlověk byl ve svém počátku v nejužším spojení s přírodní říší, která měla svou pro svou čistotu hodně větší sílu než je tomu teď. Člověk byl k ní vnímavější, sám byl víc přírodou a důvěrněji s ní promlouval, než je tomu dnes.

To však neznamená, že již tomu tak nemůže být. Přírodní říši máme stále v sobě, vzešli jsme z ní. Tento vztah můžeme znovu obnovit a posílit. Nejen Slované, ale i další přírodní národy (v nás žijící Keltové) zanechali ve své kultuře odkazy, které můžeme objevit a navázat na ně. Projevy jejich vztahu k přírodě a přírodním zákonům a bytostem máme zachovány ve slovanském umění. Přírodními tvary a jejich propojováním zdobili svá místa, své oděvy, provázeli jimi své obřady. Mnohé se také dochovalo "lidovou slovesností", která především zakořenila v pohádkách a různých pověstech a legendách nebo písních.

V těchto příbězích se můžeme dočíst nejen o přírodních bytostech a silách, které se stále v jemné rovině projevují, přestože my je ve svém současném hrubším podání nevnímáme. Příběhy nám ukazují na původní archetypy člověka a zákony, které v životě na podvědomé úrovni působí a projevují se tak dlouho, dokud je člověk v sobě nesrovná a nedostane se k hlubšímu a vědomějšímu prožívání svého bytí.

Je jen otázkou času, kdy sami najdeme přístup k těmto místům a to nejen vnitřním, ale i vnějším. Místům, ve kterých stále žije "genius loci - duch místa" a my budeme moci procítit tělem i tuto sílu, která nás povede k žití v rovnováze sami se sebou a s vlastním okolím.

Slovanská duše podporuje poznávání světa přírodních bytostí a navazování vzájemných vztahů a hledání genia loci v našem okolí. Slovanská duše podporuje poznávání slovanské lidové slovesnosti včetně její archetypální stránky a její projevení se v našem kraji v běžném životě.

Otevřené srdce a jasnou mysl Vám přeje Kara.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama