Lékárnice československých vojáků

19. ledna 2014 v 22:48 |  Odkaz bojovníků za svoboduLékárnice československých vojáků

5. 1. 2014 vyšel na aktualne.centrum.cz článek o úmrtí této paní. Pro životní inspiraci zde tento článek uvádím.

Natálie Suchardová, lékárnice československých vojáků, kterou si vojáci nehledě na útrapy krvavých bojů o Dukelský průsmyk zvolili před sedmdesáti lety za miss Dukly, zemřela v sobotu ve věku devadesáti let v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kam byla krátce předtím převezena.

"Zemřela v nemocnici, kde celý život pracovala," připomíná historik Miroslav Brož z Československé obce legionářské.

"Ten neoficiální titul získala uprostřed válečného pekla nejen kvůli své kráse a půvabu, ale také hrdinství a obětavosti v péči o raněné vojáky. Pracovala totiž jako lékárnice na brigádním obvazišti v dosahu fronty," vysvětluje Brož. Historik navštívil Natálii Suchardovou o vánočních svátcích a jako obvykle ho - nehledě na zdravotní potíže - přijala laskavá hostitelka.

Byla sice "jen" frontovou lékárnicí, ale zdravotníci to neměli o nic snazší než bojující vojáci. "I zdravotníkům totiž hrozila každým okamžikem smrt. Avšak nesměli to vnímat, aby se mohli naplno věnovat zraněným vojákům, které jim přiváželi bez končetin, osleplé či jinak těžce zmrzačené," líčí Brož podmínky, v nichž tehdy jedenadvacetiletá lékárnice pracovala.

zraněných prakticky neustával. Bojovalo se dnem i nocí. A když se přece jen našla chvíle, sedli si zdravotníci na zem, opřeli se zády o sebe, aby se alespoň na pár minut vyspali a nečerpali síly. "Dnes si už neumíme představit, co vše museli frontoví lékaři vydržet. Pokud spali jednu či dvě hodiny denně, tak to bylo moc," dodává historik Brož.

Nepůsobil ovšem v takových podmínkách výběr nejhezčí ženy přece jen trochu zvláštně či nepatřičně? "Právě naopak. Uvědomte si, že tam byli až na výjimky jen mladí lidé, většinou zranění. Takže se chtěli alespoň na chvilku vymanit z hrůz, které je obklopovaly. No a vyhlášení nejhezčí dívky v jejich okolí jim v tom pomáhalo. Natálie ostatně na svůj neoficiální titul miss Dukly celý život ráda vzpomínala. Lichotilo jí to," říká Miroslav Brož.

Studentka farmacie v hodnosti četaře aspiranta došla s československým armádním sborem až do osvobozené Prahy. V roce 1947 byla v hodnosti poručíka přijata do armády. O osm let později z ní ale byla vyhozena kvůli vězněnému manželovi, jenž se netajil kritickými názory na režim.

Natálie Suchardová se mohla zachránit vstupem do komunistické strany. Odmítla ale, takže pro ni v armádě nebylo místo. Nakonec byla ráda, že mohla ve střešovické nemocnici pracovat jako řadová lékárnice. Rehabilitována byla až po pádu komunistického režimu a povýšena do hodnosti plukovníka.

Přímých účastníků bojů o Dukelský průsmyk žijí v Česku už asi jen tři stovky. Patří k nim i oční lékař Gustav Singer, rovněž veterán od Dukly, jenž se 21. ledna dožívá sta let. "Natálie ho už od Dukly dobře znala a na jeho narozeniny se velmi těšila," svěřuje se Brož.

Pramen: http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=798907
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama