Odkud název vesnice UBLO?

16. ledna 2014 v 12:39 | Kara |  Slova a jejich význam


Jedete-li od Vsetína ve směru Vizovic do Zlína určitě nejednou jste se pozastavili nad názvem vesnice Ublo, která se v tomto kraji nachází. Tvar slova Ublo je ve srovnání s ostatními názvy okolních vesnic ojedinělé.
Pohled jazykovědce M. Harvalíka je následovný:

"Ubl byl starý slovanský výraz pro vyvěrající pramen nebo studánku, prostě pro zdroj vody. Musel to být opravdu hojný zdroj, protože naši předkové pojmenovávali podle výrazných jevů. Rozhodně k nám to slovo přišlo s prvními slovanskými přistěhovalci. My už dnes ten výraz Ublo nepoužíváme, ale u jižních Slovanů se v místních jménech hojně zachoval. Jeho stopy najdeme dokonce v jménech v severním Řecku, kde také sídlili Slované. Vzpomeňte si na Cyrila a Metoděje. Slovo ubol známe z ruštiny, kam se ale dostalo z církevní slovanštiny."

Na jednom místním poli pod prastarou hrušní byla vyorána bronzová sekyrka s tulejí, která svým výskytem zde dokládá mnohem ranější osídlení, už v době bronzové, v období kultury lidí popelnicových polí, jak posuzují archeologové. Nyní je tato sekyrka uložena v olomouckém muzeu.

Prameny:
JANÁČ, Marek a spol. Divnopis. Praha : Radioservis, a. s., 2006.
www.ublo.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama