Úvod k pověstem

26. ledna 2014 v 23:33 |  Slova a jejich význam


V naší tradici se ve všech krajích uchovali lidovou slovesností mnohé pověsti. Máme pověsti regionální, ale také národní - české i moravské.

V různých historických obdobích se objevili vzdělanci, kteří tyto pověsti ve slovanských krajích "sbírali" a zapisovali je do svých děl. Nejednou jejich smyslem bylo podpořit a zachovat původ a kořeny českého národa. I první česká kronika psaná děkanem pražské kapituly Kosmasem je tohoto rázu. V úvodu se Kosmas vyjadřuje takto:

"A tak jsem počal své vypravování od prvních obyvatelů země české a jen něco málo, co jsem poznal z báječného podání starců, vykládám, ne z touhy po lidské chvále, nýbrž aby pověsti neupadly vůbec v zapomenutí, podle toho, jak umím a vím, lásce všech dobrých lidí. ...Tato první kniha obsahuje děje české, pokud jsem se mohl o nich dověděti ... Léta od narození Páně jsem počal počítati až od časů Bořivoje, prvního knížete křesťanského, proto, že na počátku této knihy ani jsem si nechtěl něco vymýšleti, ani jsem nemohl najít kroniku, z které bych se mohl dozvěděti, kdy nebo za kterých časů se stalo, co nyní budeš čísti v následujících kapitolách".

Kosmas zmiňuje i to, že čerpal z báječného podání starců. Na královských dvorech měli do té doby své místo u trůnu také básníci, pěvci nebo z pohádek známí šašci, v keltské tradici to byli bardi, ve Francii trubadúři. Byli to nositelé převzaté moudrosti, do které byli od zasvěcených uvedeni a kterou ústním mistrným podáním zprostředkovávali dál posluchači - především královskému rodu a dalším vybraným.


Toto zprostředkování probíhalo v různých úrovních tak, aby svým hlasem, zvukem, tónem a smyslem slova dokázali v posluchači probudit uvědomění a božskou moudrost a sílu, která se měla odrazit na naladění se, rozhodování a konání posluchače.

S postupným upevňováním křesťanství v Evropě jsou tito mistři slova nahraženi písemným zaznamenáváním písařů z řad kněží a slovní podání mistrů slova nám zůstává dochována v zdokumentovaných pověstech, písních, básních či příslovích.

Doba od počátku příběhů pokročila, přesto - budeme-li se i dnes ptát a hledat, může nám být původní pravda, moudrost a síla z dochovaných pověstí zprostředkována do našich životů i nyní. Byli a jsou kolem nás stále básníci, pěvci, vypravěči, kteří hledají a své vnitřní poznání předávají ve své tvorbě dál.Pramen: Kosmas (kolem 1120): Kosmova kronika česká, I. kniha.- Český překlad, Svoboda, Praha 1975.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama