Budování tůněk pro žáby, mloky a čolky

24. února 2014 v 21:19 | Kara |  Činnosti

Tímto příspěvkem bych chtěla inspirovat čtenáře k podání ruky na ochranu živočichů vlastním jednoduchým přičiněním, a to stavění tůněk pro rozmnožování obojživelníků ve svém nejbližším okolí. Jaro je před námi a touto činností můžeme žábám, mlokům a čolkům hodně pomoci v jejich čase množení.Obojživelníci - žáby, čolci a mloci - patří v naši republice k ohroženým druhům. Za poslední desetiletí lidskými zásahy do krajiny se zhoršily jejich podmínky. Mezi tyto zásahy pro lepší představu patří: změna vodního režimu (odvodňování luk a lesů, regulace toků vod, rekultivace lomů a výsypek, přeměna luk na pole), zarybňování vodních nádrží, odbahňování rybníků aj.

Těmito zásahy se likviduje přirozené prostředí pro rozmnožování obojživelníků a jejich působení v krajině.

Obojživelníci mohou působit různé změny v životním prostředí, ať už jako lovci různého hmyzu a dalších bezobratlých živočichů, které považujeme za škůdce, a sami se stávají důležitým článkem v potravinovém řetězci.

Naši předci dříve budovali rybníčky a tůně zejména za účelem napájení dobytka a zvěře. Tyto činnosti zanikly, nyní můžeme malým obojživelníkům pomoci tak, že tyto tůně vybudujeme ve svém okolí nyní pouze pro ně.Jak na vytváření tůněk?


Stačí najít kousek podmáčené plochy, kterou vyhloubíme do hloubky 40 cm. Mělo by to být na slunném, popř. polostinném místě. Tůňka se postupně sama naplní vodou a obojživelníci si tu už sami najdou své místo. S sebou nám na výpravu stačí gumáky, lopata a svačina s pitím.

Zde jsou fota již vytvořených tůněk.Radost z dobré práce a nové návštěvníky do tůněk Vám přeje Kara.


O ochraně obojživelníků se můžete více dozvědět na:
http://www.casopis.ochranaprirody.cz/Z-nasi-prirody/obojzivelnici-v-ohrozeni.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama