Stav na Ukrajině trochu jinak

21. února 2014 v 9:35 | Kara |  Slovanství a ČR
Pokládám za důležité zveřejnit pár informací o situaci na Ukrajině, protože z běžných zpráv se občan dozví pouze to, že demonstranti bojují proti režimu tamějšího prezidenta, vidí, jak se do demonstrantů střílí, a slyší pár výstupů českých politiků, kteří kritizující tamější vládu. Nad tím si může český občan akorát smutně povzdechnout a popřát Ukrajině, aby se ji od takového režimu podařilo osvobodit.

Předkládám zde druhý pohled, který nepopisuje situaci jako boj bílé proti černé, kdy je přesně definováno, kdo je bílý a kdo černý (tak, jak to bývá většinou běžným lidem manipulativně mocenskými elitami předkládáno).


Je dobré vědět, že ukrajinský prezident Janukovyč byl většinově zvolen v přímých volbách v roce 2010 - 56% volebních hlasů a to po té, co v roce 2004 proběhla na Ukrajině oranžová revoluce, kdy se prezidentem stal opoziční kandidát, který chtěl směřovat Ukrajinu do Evropy. Jeho působností však Ukrajinci byly zklamáni a v dalších vobách se vrátili zpět k Junovyčovi a přiklánějí se tak vědomě k vstřícnějším vztahům s Ruskem.


Dále je zajímavý článek nezávislého novináře Jana Petránka o snahách západu.

Jan Petránek (82 let) je český novinář, komentátor, literát a disident. Před pražským jarem 1968 působil v Československém rozhlase. Pro své proreformní vystupování v letech 1968 a 1969 byl však nucen za normalizace pracovat manuálně. Stal se signatářem Charty 77, přispíval do samizdatových Lidových novin. Novinářské práci se věnuje i po odchodu do důchodu roku 1993.

Článek zde:
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/zahranici/pohled-jinam/Novinarsky-kmet-Petranek-Zapadu-jde-o-nove-suroviny-Ukrajiny-V-EU-krachne-jeji-prumysl-301556

Zde jsou různé příspěvky a zkušenosti o cenzuře českých médií o informování stavu na UkrajiněSamotný článek Jana Petráka


Novinářský kmet Petránek: Západu jde o nové suroviny Ukrajiny. V EU krachne její průmysl
28. 1. 2014 8:19
Situace na Ukrajině je vážná. Dlouholetý a zkušený novinář a komentátor Jan Petránek hovoří dokonce o tragické hodině této země. Zatímco se informace o vývoji objevují v médiích z různých úhlů, asi jen málokdo v Česku si dokáže udělat objektivní obrázek toho, jak na události nahlížet. Chybou by totiž bylo věc zjednodušovat - je potřeba totiž hledat balanc mezi Bruselem a Moskvou.
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista

Jak řekl již v minulosti klasik - v politice se nic neděje náhodou. A tak, i když vývoj aktuálních událostí na Ukrajině spěl k tomu, že lidé vyjdou do ulic, je třeba umět vidět i věci, o kterých se ve zprávách o pouličních bojích příliš nehovoří.
"Vtip je například v tom, kdyby Ukrajina šla do podmínek, které jí Brusel a Evropská unie nabídla, 80 procent jejího průmyslu by neobstál v konkurenci západního trhu. To by byl velký problém," upozornil Jan Petránek na jeden z důležitých faktorů toho, co by se mohlo dál dít, podaří-li se opozici prosadit namíření Ukrajiny směrem do Evropy. A vzápětí dodal další, neměně důležitý fakt.
Jde o surovinové bohatství Ukrajiny
"Jestli má západní svět, USA a EU o něco v souvislosti s Ukrajinou zájem, pak je třeba připomenout to, že se v této zemi objevila teprve nedávno nová ložiska uranu, uhlí i dalšího surovinového bohatství," konstatoval pro ParlamentníListy.cz dále zkušený (a také dlouhá léta zahraniční) komentátor Petránek.
Podle něj bude nyní potřeba hledat aktivně a opravdu usilovně řešení, poněvadž, jak uvedl: "pro Ukrajinu nastává tragická hodina".
Začala dlouhá agónie?
"Je třeba, aby si lidé a politici tam uvědomili, že rozbitá Ukrajina nemůže existovat. To není svým postavením země, jako bylo třeba východní a západní Německo v době studené války či nyní Severní a Jižní Korea. Rozpadem země, v níž by jedni zůstali namířeni k Rusku a druzí do Evropy, by začala jen jejich velmi dlouhá smrtelná agónie. Otázkou je, zda už nezačala," pokračoval dále Petránek.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WaclawD WaclawD | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 12:30 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama