Jarní probuzení s Ladou

20. března 2014 v 12:36 |  Éterický svět


Lada (ve staročeštině děva, panna)

Je Bohyní lásky, krásy, harmonie, souladu, ladnosti. Bývá přirovnávána k Venuši, Afroditě nebo Freye. Představuje ženskou podstatu. Je k ní připodobňována Vesna.

Je symbolem života a štěstí, radosti a mladosti, neboť jde o světelnou - jarní a letní - bohyni.
Podobně jako Persefona přebývá v podsvětí. Ožívá a vychází až o jarní rovnodennosti a na podzimní opět umírá. Na zem může sestoupit už o zimním slunovratu a tato událost je zašifrována i ve slově "koleda" (staroslovansky "Ko - leda" = vtělení, sestoupení Lady na zemi). Doba před letním slunovratem představuje nejslavnější dny bohyně Lady - na její počest byly zapalovány ohně.

Lada je označována jako paní květů. Zobrazována bývá jako čistá panna s vlasy po kolena, korunou s myrty, v pravé ruce drží tři zlatá jablka. Jezdí na zlatém voze s dvěma koly, do nějž jsou zapřažená dvě holoubátka.
V Čechách byla hojně uctívána, významná téměř stejně jako Perun. Také byla stavěna po jeho boku jako družka - vytváří s ním rovnováhu, protiklad jeho principu mužnosti, síly a moci. Je ale také uváděna jako manželka Svaroga.
Jejím měsícem je květen, stromem lípa, bylinou ladinec (odrůda hrachu) a zvířetem holoubátko.

Její filozofie zní " žít a nechat žít", podporuje život.

Lada vám může pomoci ve vztazích - podporuje lásku, harmonii (ve vztazích nebo vnitřní). Přináší do života štěstí, krásu, soulad, radost. Podporuje ženství a vyvažuje převahu mužské energie. Muži by ji tedy mohli oslovit při poznávání a rozvíjení své Animy (vnitřní ženy).
Modlitby k ní jsou spíše rozjímáním.Zdroj: http://labyrind.blog.cz/1204/jarni-mytus-a-bohove

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama