Směřování Slovanů: Mariánství

4. března 2014 v 18:42 | Karel Funk |  Slovanství a ČR

Ještě jeden charakteristický rys bude doprovázet budoucí slovanství: po­dle interpretace Zdeňka Váni předpovídá dr. Steiner i na zá­kladě slovanské minulosti, že zatímco západní křesťanství za­měřilo svou úctu k ženskému duchovnímu aspektu redukovaně jen na mariánský kult Ježíšovy matky jakožto přímluvkyně, u Slovanů si tento kult dlouho podržel i svůj duchovně kosmický aspekt (pravda, silně již překrytý církevním pojetím), který bude ve své plné hloubce pochopen a niterně rozvinut až v oné příští, šesté, tj. slovanské kultuře. Ženství zemské i duchovní má vždy blíže k srdci.


Éra muže - dobyvatele a objevitele již nebude stačit novým duchovním podmínkám, tato éra splnila úkol zabydlení lidstva na zemské úrovni, ovládnutí hmoty a rozvoj rozumových schopností. K pronikání do duchovních světů bude otevřenější ženské naladění. Ženství zemské i duchovní má vždy blíže k srdci. Konečně - můžeme, chceme-li v listu slovanského stromu, lípy, vidět tvar srdce, podobně jako ve tvaru lípy samé. Duchovní světa mluví často zcela jednoduchou symbolikou.

Svou pravou duchovně mystickou povahu nemohlo ženství dosud plně projevit, neboť mužství, sice tvořivé, ale agresivní a panovačné, k tomu nevytvořilo dostatečný prostor. Teprve až v budoucnosti budou nižší stránky mužství více přetvořeny, nastoupí duchovní dominance láskyplného vhvězdného ženství. Tak má každé pohlaví ve světové evoluci své poslání.

Starý ženský princip, uplatňovaný napočátku lidstva už od dob Lemurie, souvisel se skupinovým rozmělněním jáství. Protože však bylo v dalším vývoji nutné lidské bytosti plně individualizovat a "přizemnit", muselo doinovat mužství, které mělo větší vnější průraznost a zabývalo se více i vnějším účinskem volních sil. Lidstvo muselo takto sestoupit mužskou energií a průbojností do zemské tíže k dalšímu zocelování a tříbení. Tento úkol byl splněn, ba individuality jsou již až příliš vyhraněné, a proto musí pomalu sílit i bděle intuitivní ženské vnímání. Ne již ono snivé a temné, ale podložené jasem logiky, ryzím úsudkem. Nebude to snadné, neboť i ženství přijalo průchodem řadou inkarnací mnoho negativního.

Postupem vývoje si jedinec osvojuje správnou rovnováhu mužského a ženského principu v sobě. Dosáhl-li určitého stupně dvojpolárnosti, vnímá duchovní úrovně a pravdu mohutností své vnitřní aktivity a tvořivosti a zároveň je jejich působení pasivně (ne však nevědomě) otevřen. V dvojprincipiální rovnováze nitro harmonicky zvučí jednajícím mužstvím a současně ženstvím které zaostřuje a prohlubuje všší přijímané vjemy. V duchu plane a tvoří pravzor Kristův, v duši září mariánský jas, moudrost Sofie.

Tato spirituální moudrost vede postupně k tomu, odbržet svobodu pro duši rozumu a duši pociťující, cítivou, takže člověk nemusí již pohlížet na tradici a zvyklosti, aby nalezl dobro, nýbrž impuls dobra bude proudit z jeho vlastní duše.


Pramen: FUNK, K. Výlety za duší Čech aneb Národní kořeny a křídla. Brno : Agape Brno, 2012
Na obrázku socha Panny Marie Svatohostýnské (propojená se symboly slunečního a lunárního principu, nebeského i zemského)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama