Sirup ze smrkových výhonků

27. dubna 2014 v 22:31 | Šárka Škachová |  SdíleníSmrkový sirup aneb šťáva z mladých smrkových výhonků

Tak toto je recept, na který se vyplatí jít přímo od lesa! Bez mladých smrkových výhonků a sluníčka se sirup neudělá. Už dávno vím, že na zahradě mi rostou všelijaké rostliny, které jsou v kuchyni požehnáním. Jsou plné vůně, chuti i vitamínů a při pěstování jim nemusím věnovat téměř žádnou péči. Za trochu místa na zahradě se mi odmění. Stačí je nepřehlížet a věnovat jejich sklizni a zpracování trochu ze svého času.

Vytáhla jsem starý recept z rodinné pokladnice vyzkoušených nápadů. Jak si připravit něco zdravého z okolní přírody? Jednoduše. Toto je jeden z mála návodů, který si do babiččina receptáře napsal inkoustovou tužkou sám děda. A připsal důležitou poznámku: Na smrkový sirup dbej mé rady: "Výhonky trhej nejpozději do poloviny května a ať nejsou delší jak 5 cm!"
Tak to mám nejvyšší čas ;-)

Naštěstí mám jednu stranu ovocného sadu lemovanou podél cesty vlastnoručně nasázenými smrky, tak nepoběžím nikam daleko. Kdybych své smrky neměla, tak nedaleko mám i dostupný luxus v podobě krásného jihočeského lesa. Kdo má les o kus dál, vůbec ta procházka nebo malý výlet nezaškodí. V lese je na jaře krásně a právě touto dobou tam neopakovatelně voní nové mladé přírůstky jehličnatých stromů.

Jak na smrkový sirup podle dědy?

Nůžkami ostříhat mladé výhonky, co mají jehličky ještě jemné a nepichlavé. Jejich barva je dokonale šťavnatě zelená. Případné nečistoty ze smrkových výhonků vytřeseme a propláchneme studenou vodou. Já si větve den předen pro jistotu osprchovala ještě přímo na stromě a druhý den je s klidem nastříhala a už se čištěním nezdržovala. To jde ovšem jen v tom případě, že máte mladé smrčiny na své zahradě, event. na té sousední.

Potom stačí napěchovat první vrstvu mladého smrkového jehličí na dno větší zavařovací sklenice, zasypat vrstvou cukru a opět vrstvou jehličí. Opakujeme tak dlouho, dokud se sklenice nezaplní. Poté sklenici zavřeme víčkem nebo přetáhneme celofánem a postavíme na okenní parapet.

Necháme stát na světle tak dlouho, dokud výhonky nepustí hustou šťávu. Tu poté slijeme do skleniček, dobře zavíčkujeme a necháme na zimu. Je to totiž výborná medicína proti kašli a nachlazení. Ovšem při troše kulinární fantazie se dá využít i jinak. Stačí na sirup pohledět, zasnít se a představit si, kde všude by se kapka mohla vyjímat a obohatit chuť pokrmu. Tenhle můj sirup určitě nebude jen do čaje a na lžičku proti kašli :-)

Z jedné sklenice se šťávy nevylouhuje mnoho, proces trvá několik týdnů, ale to mi vůbec nevadí. O to větší sílu v něm najdu a každé kapky si budu považovat.

Léčivou sílu smrku si pamatuji z dětství. U babičky na lžičku vždycky bylo trochu té přírodní magie z okolní karlštejnské přírody, která nás zaručeně zbavila všech malých neduhů. Stačilo na ni věřit ;-)

Stihli jste i vy navařit nějaký ten sirup z darů jarní přírody? A jestli ano, tak na co ho používáte? A věříte vůbec v přírodní magii?Pramen: http://dolcevita.blog.cz/1305/smrkovy-sirup

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama