Velký pátek, Velikonoce

25. dubna 2014 v 23:15 | Kara |  Slovanské svátky a oslavy

O Velikonocích se splétávají křesťanské svátky připomínající si ukřižování Ježíše spolu s lidovou tradicí vycházející z cyklů země - její očitění a probuzení.

Velký pátek se tak stává dnem uvědomování si ukřížování Ježíše a vložení do hrobu. V tento den se proto hlína nemá obracet. Také voda je v ten den ze země posvěcená a ženy by se ráno měly v této vodě omýt, aby se očistily a poprosily o hojnost země po celý rok. Také se traduje, že se o Velkém pátku otevírají poklady země.O této chvíli vypráví K. J. Erben svou báseň Poklad ze sbírky Kytice.

Poslech básně najdete na těchto stránkách:

http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/dila/_zprava/kytice--699307

Báseň vypráví o chudé ženě, která bydlící v chýši v lese a se svým dítětem v náručí jde o Velkém pátku do kostela. Když se čtou v kostele pašije, jde zrovna obvyklou cestou lesem k potoku. Na srázu nad potokem narazí na skálu, která tam nikdy nebyla. Ve skále je otvor. Žena hnána zvídavostí vstoupí do jeskyně a objeví v ní poklady. Začne nabírat a vezme co může. Aby pobrala ještě víc cenností, odloží dítě v jeskyni a řekne mu, aby si hrálo. Žena běží do chýše, kde uloží poklad. Přitom si myslí, že již brzo opustí toto místo a bude bydlet ve vznešeném domě. Znovu se vrátí k jeskyni, ale nenajde ji. Nenajde ani skálu, která tam byla. V kostele dozpívali Kristovo umučení a tak se skály s poklady zavřely nebo zmizely. Žena se vrátí zpět k chýši a v truhle, kam uložila poklad, najde pouze hlínu a kamení. A co víc, nemá dítě. Žena trpí, nemùže v noci spát a celý rok se trápí. Za rok, na Velký Pátek žena běží k jeskyni, kde najde zdravé a živé své dítě. Je šastnější, než kdyby měla zlato. Doma se s ním mazlí přitom u něj najde zlaťáky, které mu dala na hraní.


Velký pátek se stává dnem, kdy nám mohou být ukázány nebo vydány skutečné duchovní poklady země - POZNÁNÍ.* * *

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama