Z cesty po jižní Francii: 1. část

3. dubna 2014 v 0:12 | Kara |  Příspěvky Kary

První zastávkou bylo městečko Le-Puy-en-Velay, které je jedním z východiskem ze čtyř poutních cest do Santiaga de Compostella. Tato poutní cesta má ve svém symbolu mušli hřebenatku, která představuje pro poutníky poznávacím znamením, že tudy vede svatojakubská cesta.Městečko vyrůstlo ve středověku na lávovém podloží. Centrum města tvoří Katedrála zvěstování Panny Marie (Notre-Dame-de-l´-Annonciation). Tato románská katedrála stojí na místě bývalé pohanské svatyně, čemuž nasvědčuje i původní léčivý kámen, který se v katedrále nachází.
Hlavní vchod do Katedrály zvěstování Panny Marie


Léčivý kámen


V katedrále, pohled na varhany


Nejen ve Francii se oproti České republice setkáváme s rozvinutou architekturou románského slohu z 11. - 13. století, který vznikl v Itálii a byl inspirovaný architekturou antického Říma. Tato architektura stavěla kostely na původních posvátných místech a proto v tomto stylu můžeme vystopovat souladně zakomponované prvky původních duchovních symbolů těchto míst, které ještě nebyly přetvořeny později organizovanou církví, která mnohé duchovní prvky přeznačkovala ve svůj zájem.

Příkladem může být například zpodobnění Panny Marie s Ježíškem. Než začala býl zobrazována v esíčkovitém tvaru, kdy drží Ježíčka u svého boku, v románském slohu byla ještě znázorňována jako žena, která drží své dítě na klíně. Takto také již dříve byla znázorňována bohyně Isis se svým synem Horem.

Kult bohyně Isis (Eset) se v helénské a řecké době šířil v celém Středomoří. Isis byla uctívána ještě v křesťanské době a kulty Isis nalézáme i dnes.V Římě se prováděla Isidina mystéria spojená s mystérii Osiridovými. Zaměřena byla na život ze smrti. Zasvěcenci hledali rozsápaného Osirida a slavili jeho oživení. Tím získávali podíl na budoucím životě. Zasvěcení do mystérií předcházely očišťovací obřady, křest a půst. Praktikant pak podstupoval symbolicky smrt s Osiridem, s nímž se ztotožňoval.Uctívána byla božská trojice Osiris, Isis a Hor. Isis, bohorodička, byla zobrazována s dítětem v náručí. Stala se předobrazem Marie, která převzala i tmavomodrý plášť posetý hvězdam

Pramen: Heller Jan. Starověká náboženství: Náboženské systémy starého Egypta, Mezopotámie a Kenaanu, (Skriptum Komenského fakulty), Praha 1978 a 1988.

Eset s Horem --- Výklenek na náměstí v Le Puy --- Vitráž v katedrále


Hlavní oltář katedrály---------- Socha na sopečném kuželu v Le Puy


Ve Francii má spoustu katedrál název Notre Dame - Naše paní. I toto pojmenování má svůj příběh a je stopou toho, že se zde křesťanství vyvýjelo v jiném duchu, spíše matriarchálním, než jak jej známe z římského patriarchálního přístupu vycházející z učení Petra a Pavla. Nesoulad vývoje křesťanského učení i boje o náboženskou moc později vyústili v různé papežské schizmata i rozdělení na různé církve.


V příštím příspěvku navštívíme kapli sv. Michala, která je postavena na sopečném kuželu se silným energetickým výronem ze zemského jádra. Děkuji tímto za sdílení se o cestě po Francii. Kara


* * *


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama