Země Morava

27. května 2014 v 15:15 |  Slovanství a ČR

Pro stopaře naší historie uvádím velmi zajímavou a čtivou knihu Země Morava - Její zamlčená vznešenost a krása od Jaroslavy Grobcové, rodačky z Hodslavic.
Děkuji Jirkovi za tento tip. Vřele doporučujeme. Četla jsem další její knihu K pramenům života, bylo to velké souznění s řádky i s meziřádky knihy.

Morava

"Tato krásná a líbezná země s pracovitým moravským lidem zažívá v posledních létech neustálé pokusy o vymazání z historie evropských zemí." Tak začíná svou předmluvu ke knize Jaroslavy Grobcové "Země Morava, její zamlčená vznešenost a krása" doc.MUDr. Pavel Strnad, Csc. a pokračuje. "Není to poprvé a zřejmě ještě ne naposledy. Její asi 1.200 letá historie, trvající od r. 822, kdy pod jménem Morava vstoupila na evropskou scénu, však existovala již dlouhou dobu před tímto datem."

Můj národ je MORAVA, píše Jaroslava Grobcová. Je to země s tak starou historií, že k jejím počátkům dosud nedohlédly nejen dnes existující naše kroniky, ale ani kroniky jiných zemí, které nebyly tak nelítostně vyhlazeny. Kupř. ve Velesově knize, která je kronikou svatoruských Véd se uvádí, že země, jejíž řeka Morava tvoří hranici mezi Slovenskem a Rakouskem se od pradávna jmenuje Morava.

Ale na školách se tisíc roků zamyká genetická paměť dětí pro moravské dějiny. Příkladem může být jak slovanský kníže SÁMO, tak velkomoravský SVATOPLUK. Kde se poděli naši slavní předkové, vítězové? Genetická paměť na staroslovanskou védskou víru slovanských i moravských předků je vymazána. Nyní se usiluje ještě o to, aby vymizela vzpomínka i na moravský národ.

Kdo to byl kníže SÁMO?

Kníže Sámo vládl v letech 621-661 říši, která vznikla vítězstvím slovanských, event. protomoravských vojsk nad Avary a Chazary. Co nám o Sámově původů píší slovansko-árijské Védy? "Když budeme hledat informace o osobě Sáma a jeho říši, dostaneme se více méně ke stejným výsledkům. Sáma jako osobu a knížectví, které řídil se nepodařilo úplně vymazat z dějin. Tak se použila další úspěšná praktika - poopravily se údaje a Sáma aspoň vyměnili za cizince." Védy citují také z HIstoriografie národa Slovanského, kterou sepsal vysoce postavený církevní hodnostář Mauro Orbini. "V tom čase si vybrali jednoho ze svých, SÁMA, za náčelníka a krále za prokázanou chrabrost v boji. V tomto postavení vydržel 36 roků a vyznačoval se převelikými schopnostmi, mocí a chrabrostí, kterými vyhrál všechny vojny, včetně těch proti Avarům."

Ve Velesově knize se uvádí, že jméíno knížete Sáma je árijsko-védské, tedy slovanské. Jmenoval se tak patriarcha kníže Áriů, Trojanův vnuk a děd Rus (Rustan).

A Pavel Josef Šafařík píše: "Povážíme-li, že jeho jméno je slovanské, nikoli franské, nebo románské a že celý jeho života způsob i mravy, nade všecko však neukojená nenávist Franků projevuje rodilého Slovana, nebudeme se váhati přijíti domněnku Palackého za pravou, odvozující Sáma ze země slovanských Veletů" (Venedů, pozdějších Moravanů).

Více o Sámovi, jakož i o velehradském knížeti Verenovi, knížeti Oskoldovi, Svjatoslavovi, Mojmírovcích, Rostislavovi i Svatoplukovi, kyjevském knížeti Vladimíru, zvanému Slunéčko, si můžete přečíst v této knize. Seznámíte se se silovými moravskými místy, posvátnými háji a kopci: Hostýnem, Radhoštěm, brněnským Petrovem a Špílberkem, Pohanskem, Náklem, Pálavou, Králickým Sněžníkem, Pradědem, štramberským Kotoučem, ostravským Landekem a slezskou Godulou. Dovíte se o výnosném moravském hospodářství našich předků Moravanů, o jejich vysoké kultuře a umění, o moravském písmu, o staroslovanské víře našich předků, pro kterou umírali i o jejich morálce.

Toto byl úryvek z knihy Morava: Její zamlčená vznešenost a krása
Objednávat můžete na: jaru.grobcova@seznam.cz

Další knihy paní Grobcové
O autorce


Spisovatelka PhDr. Jaroslava Grobcová (*1931) napsala knihu, která chce populárnější formou přiblížit moravskému lidu pravdivější obraz života slavné Moravy a našich předků. Autorka pochází z Hodslavic, své dětsví a mládí prožila v malé vesničce Palačov u Starého Jičína. Vystudovala Univerzitu Karlovu v Praze, obory filosofie a psychologie. Dnes žije v krásném, strarobylém Štramberku.


* * * 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | Web | 8. srpna 2014 v 10:46 | Reagovat

Díky za info, kníža vypadá moc zajímavě!

2 apsidal apsidal | Web | 19. června 2015 v 3:47 | Reagovat

email pujcka ihned [:tired:]

3 flavoured flavoured | Web | 15. ledna 2016 v 14:41 | Reagovat

rychlá půjčka hradec králové :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama