Pověst o Valašském Blaníku

5. června 2014 v 22:11 | Oldřích Šuléř |  Malebná místa

U Vsetína je kopec Čup, kterému se také říká Valašský Blaník. To proto, že prý na jeho svahu je tajný vchod do jeskyně, ve které jsou ukryti spící rytíři.


Na důkaz věrohodnosti se vypravuje, jak staří lidé nejednou zakleté rytíř zahlédli, když o novoluní vytáhli ze skrýše a na břehu Bečvy cvičili se zbraní v ruce, aby jim síla v pažích dlouhým spánkem neumdlela. Jednou zase ohrnovaly dvě robky na protější stráni zemáky, a právě když zvonilo poledne, uviděly ze svahu Čupu vyšlehnout modravé plaménky a slyšely chřestot a břinkot, jak jakýsi chlap v rytířském brnění přesypával a na slunci sušil peníze z podzemního pokladu, co má být také v Čupu ukrytý; robky se bály přistoupit blíže a teprve k večeru, když šly domů, si dodaly srdce a obhlédly si to místo, ale peníze nenašly, jenom jamka v zemi naznačovala, kde ležely.

Rytíře, co podnes v Čupu dřímají a čekají, až nadejde jejich čas, lidé znali pod jménem Goj-Magoj. Tu je třeba povědět, jak k takovému označení přišli. V bibli, knize Apokalypsa, je název Gog a Magog dán národům, kteří při konci světa povstanou proti vyvolencům Božím. A protože Valaši, zvláště evangelíci, byli horlivými čtenáři bible, upravili si ta biblická jména pro svůj jazyk a přenesli je na tajemné rytíře zakleté v Čupu.

Za jednoho pozdního večera se vracel vsetínský kovář Pilečka domů, a když šel kolem Čupu, tu vystoupil z ráztoky, ve které je vchod do podzemí, jakýsi obrněný chlap. Řekl Pilečkovi, že je z družiny rytířů Goj-Magoj, a požádal ho, aby jim přišel zítra ráno okovat koně. Ať si vezme potřebné nářadí a přijde sám zase na toto místo, rytíř ho už bude očekávat a zavede ho do jeskyně.

Pilečka té noci neusnul. Nevěděl, co má učinit. Ale že se obával, aby se mu rytíři nepomstili, kdyby neuposlechl, vzal ráno náčiní a podkovy a šel k čupské ráztoce. Rytíř už na něho čekal. Zavázal mu oči šátkem a zavedl ho do podzemí. Když mu oči odvázal, spatřil kovář velikou síň. Kolem stolů seděli rytíři a dřímali. Rytíř, který Pilečku přivedl, byl jejich hejtman. Při jejich příchodu pozvedli rytíři hlavy a ptali se, je-li už čas. Hejtman jim odpověděl, že jejich čas ještě nenastal, ale že je potřebí okovat koně. Rytíři tedy podřimovali dál a hejtman zavedl kováře do podzemní maštale, kde stáli jeden vedle druhého vyšňoření koně.

Kovář se dal do díla. Strhával staré podkovy, ostrouhal koním kopyta a nabíjel podkovy nové. Práce měl dost a tak se neohlížel vlevo vpravo, jenom se staral, aby rytířům dobře posloužil. Když byl hotov, kázal mu hejtman, aby si za odměnu nabral ostružků z koňských kopyt. Věru, všelijak se díval kovář Pilečka na takovou odměnu! Sám se snažil co nejlépe rytířům vyhovět, a oni se mu takto odvděčí! Ale aby hejtmana nepohněval, vzal si něco těch ostružníků do kapsy.

Hejtman mu opět zavázal oči a vyvedl ho ze skály. Když si konečně kovář strhl šátek z očí, hejtmana už neviděl. Mrzel se, jak ho rytíři za jeho pilnou práci odbyli, a hned na místě u ráztoky ostružky z kapsy vyházel.

Doma ho rodina vítala, jak by se znovu narodil. Tu se teprve dověděl, že po celý rok o něm neměli nejmenší zprávy. Celý dlouhý lidský rok koval koně v Čupu! Když to vyprávěl a také jaké záplaty se mu dostalo, sáhl do kapsy a nahmatal v ní - dva dukáty! Tu se mu teprve v hlavě rozsvítilo. Dukáty položil na stůl, sebral se a trckem letěl k čupské ráztoce, na místo, kde vyházel ostružky od kopyt. Ale ať hledal, jak hledal, ničeho se nedohledal.https://www.youtube.com/watch?v=5KyDZqGEvds

Ti rytíři v Čupu se prý vždycky rok co rok probudí a ptají se svého hejtmana, zda už mají skočit na koně a vyrazit z hory. Ale hejtman jim pokaždé přikáže, aby spali dál. Teprve až bude Valašsko v nebezpečí, rytíři se vzbudí, vyjedou na koních z Čupu a nepřítele zaženou.

Tak praví pověst o Valašském Blaníku.

Slovník:
Ráztoka - spadlá dolina, strž
Trckem - úprkem, během


Z knihy Je to chůze po kotárech od Oldřicha Šuléře. Děkuji Pavllínce za příspěvek.

* * *

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RobertVax RobertVax | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:39 | Reagovat

Doctor Who is now considered a British Institute and has come a long way since it first aired on November 23rd 1963. The very first show saw the Doctor travel 100,00 years into the past to help some dim cavemen discover light. After 26 seasons and seven Doctors later the series came off our screens in 1989 much to the disappointment of the huge devoted fanbase. In 1996 an attempt was made to revive Doctor Who but it wasnt until June 2005 when it came back with a vengeance with Christopher Eccleston as the ninth Doctor that put the series back on the map as it were. It then went on for 5 years with David Tenant portraying the Doctor until 2010 when Matt Smith took over the role. Today it is still a great family show and has attracted many new fans.
<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/acheter-cialis-andorre/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/acheter-cialis-andorre/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama