Svatojánské oslavy

21. června 2014 v 23:12 |  Slovanské svátky a oslavy

"Měsíček už vyšel, na cestu nám svítí, natrháme sobě devatero kvítí.
Uviju kytičku kvítí čarovného a to mně přivolá mojího milého."


Svatojánská noc je evropský lidový svátek slavený v předvečer svátku Jana Křtitele 24.6. Navazuje na předkřesťanské svátky oslav letního slunovratu jako je např. slovanská "kúpala". Pálí se ohně představující Slunce, jež je v této době na vrcholu svých sil. Součástí oslav bylo i "svatojánské čarování", týkající se především sběru bylin a milostná magie, jež souvisí s vírou v "devatero bylin", které zajistí lásku. Věřilo se také, že v tuto noc lze nalézt zlaté kapradí.

Smyslem slovanského svátku kúpala bylo zajištění zdárné úrody a to skrze vláhu přivolanou koupelemi, teplo přivolané ohni a plodnost přivolanou skrze sexuální nevázanost. V lidových písních vážících se k tomuto svátku se objevuje motiv sňatku bratra a sestry - ohně a vody jako dvou hlavních živlů tohoto svátku, jehož symbolickým vyjádřením je modrožlutý květ černýše hajního a charakteristickým pokrmem pražmo.


Co to máš dcérečko, coto máš za krásu?
Dyž na ťa pohlédnu, celý sa zatřasu!

Co to máš dcérečko, co to máš za líce?
Dyž na ťa pohlédnu zabolí ňa srdce!

Co to máš dcérečko, co to máš za ruce?
Dyž za tebů příjdu, domů sa ně nechce!

Při oslavách se pletly věnce, jimiž se lidé zdobili. Věnce někdy doplněné svícemi byly dívkami posílány po vodě a ty z jejich pohybu věštily své štěstí v milostných vztazích. Stejně jako při mnohých jiných slovanských svátcích letního slunovratu byly dočasně odvrženy věrnost i cudnost, proti čemuž zvláště horlily církevní hodnostáři až do novověku.


Jak oslavy Svatojánské noci v minulosti popsali zástupci křesťanské církve:

"Večer se shromáždí mládenci a panny a pletou věnce z různých květů, které kladou na hlavu a kolem pasu. Zapalují oheň, vezmou se za ruce, skáčí kolem ohně a zpívají písně v nichž často vzpomínají na Kupala. A potom ohně přeskakují, onomu běsu Kupalovi obětují sami sebe a mnoho jiných běsovských výmyslů činí při oněch schůzkách, takže není slušno líčit je písmem."

"...k běsovským písním, tancům, skákáním a jiným mrzkým věcem - a jak uplývá noc, běží s velkým křikem k řece jako zběsilí a umývají se vodou. Jakmile se vyzvání jitřní vracejí se do svých domů a padají jako mrtví od velké klopoty."


* * *
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama