Pražské mysterium slunovratu

20. června 2015 v 7:47 | Martin Ronge |  Slovanské svátky a oslavy

Letní slunovrat : 21. 6. 2015 v 18,38 SEČ - Slunce vstoupí do znamení Raka


Pražské mysterium slunovratu

Slunovrat (solstitium) je astronomický termín pro okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku největší (letní slunovrat), respektive nejmenší (zimní) deklinaci. Letní slunovrat nastává na severní polokouli obvykle okolo 21. června a zimní 21. prosince.


Budete - li se 21. června 2015 (nebo kdykoli později v letní slunovrat) nacházet v odpolední Praze, stoupněte si na Karlův most do brány Staroměstské mostecké věže nebo na malé Křižovnické náměstí k soše Karla IV. Odtud sledujte katedrálu sv. Víta na Hradčanech (je zasvěcena sv. Vítovi, Václavovi a Vojtěchovi, ale známe ji pod shrnujícím názvem prvního z nich): Slunce nejprve projde velkou jižní věží katedrály (pod ní je pochován sv. Václav), pak označí východní věž (zde spočívají ostatky sv. Vojtěcha) a zapadne v místech uložení ostatků sv. Víta. Kamenný most je stejně jako katedrála na Pražském hradě zasvěcen Svatému Vítu.
Slunce zde spojí tři zemské světce a ochránce.

Jan W. Drnek vyfotografoval průchod světla lucernou věže

Souvislosti:

Kníže Václav podle legendy prosadil ve středních Čechách v rámci pokřesťanštění kult uctívání sv. Víta (přinesl jeho ostatky), který nahradil pohanského Svantovíta, i tato aktivita byla podle legendy příčinou jeho zabití. Podoba jmen. Na původním pohanském obětišti byla vystavěna křesťanská rotunda. Sv. Vít i Svantovít měli svátek při slunovratu.
Karlův most byl podle pověsti vystavěn v místech, kde bylo tělo zabitého sv. Václava přeneseno zázračně na druhý břeh Vltavy. Karel IV., Lucemburk (Lux - světlo, burg - hrad: světlo duše v pevnosti těla / Slunce zapadá do hradu), jako by materializoval důležité symboly říše ve spojení se stěžejními energiemi roku, nehmotné světlo ve spojení s materií, ztělesnění světla ve hmotě. Vládl obrovské říši právě propojením ducha a hmoty ve veškerém svém chování a jednání.
Starší informace se týkají pahorku Žiži na místě dnešního chrámu sv. Víta, který byl po energetické stránce středobodem vlády: ten, kdo ovládal trůnní kámen - panovnický stolec, vládl také místu a okolí. Nejdůležitějším místem osídlení byl mimo Žiži brod přes Vltavu mezi dnešním Rudolfinem a cihelnou na Malé Straně: z něho měl být vidět pahorek vlády v době slunovratu rovněž spojený slunečním kotoučem.
Místo pozorování slunovratového mysteria, Staroměstská mostecká věž symbolizuje spojení lucemburského otce a přemyslovské matky Karla IV: pouze v den slunovratu ve 13 hodin dnešního času (dříve v pravé poledne) se dotkne stín kamenného lucemburského lva (má jeden ocas, zatímco český lev má ocasy dva) níže zobrazené svatováclavské orlice. Staroměstská mostecká věž má čtyři horizontální sféry: pozemskou - přízemí odpovídá živlu země; lunární - patro - voda; další oheň a vzduch. V podkroví byly objeveny dva nápisy pro zmatení démonů:

SIGNATESIGNATEMEREMETANGISETANGIS
Signate, signate, mere me tangis et angis
(Na vědomí tobě znamení, poskvrníš-li mě dotykem, budeš zardoušen)
(Ukazuj se jako znamení (na obloze), marně se mne dotýkáš a po mně toužíš)
a
ROMATIBISUSBITOMOTIBUSIBITAMOR
Roma, tibi subito motibus ibit amor
(Říme, tobě náhle převraty bude obětována láska)
(Říme, skrze pohyby (hvězd) náhle přijde k tobě láska),

které se stejně jako mystické datum založení Karlova mostu vyznačují symetricitou, tentokrát písmennou.
Věž leží na Královské cestě mezi Pražským hradem a Vyšehradem, tradiční korunovační pouti českých králů. V klenbě věže visí kamenná královská koruna, symbol skutečnosti, že český král touto branou projíždějící je pomazán a korunován z Boží vůle. Bohu odevzdává svou korunu jako symbol zpět.
Na opačné straně mostu se nacházejí dvě malostranské mostecké věže, jedna z nich pozůstatkem Juditina mostu a druhá na místě původní románské věže.

Karlův most byl založen roku 1357, 9. července v 5 hodin a 31 minut: lichá šťastná čísla 1-3-5-7-9-7-5-3-1 vytvářejí most s devítkou v nejvyšším bodě. 3x3 harmonie. Zároveň nastala konjunkce Slunce se Saturnem, při níž je nepříznivý vliv planety Saturn překonán životodárným Slunce, navíc v ascendentu Lva, který je zároveň heraldickým znakem Českého království i Lucemburků.
Karel IV věděl, že okamžik (za)početí je důležitý pro přetrvání a osud.Pramen:
http://www.personalnibiodynamika.estranky.cz/clanky/zajimave-texty/letni-slunovrat----21.-6.-2015-v-18-38-sec---slunce-vstoupi-do-znameni-raka.html

* * *

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama